Materiály a výplně dveří

MDF / HDF desky

Medium Density Fibreboard (MDF) - středně tvrdá dřevovláknitá deska. MDF materiál vzniká lisováním dřevěných vláken, jež jsou vyráběny chemicko-mechanickou cestou, do desek. Obecně se používá hlavně proto, že unikátní výrobní technologií získává vynikající vlastnosti výhodné pro použití nejenom v nábytkářském průmyslu: Perfektně hladký povrch, pevné hrany, kompaktnost a v neposlední řadě výbornou další opracovatelnost. Z důvodu nízké nosnosti MDF materiálu není vhodné používat na zátěžové plochy, jak je tomu např. u výrobců levných laminátových podlah apod.

 

Hight Density Fibreboard (HDF) - nejtvrdčí dřevovláknitá deska. Mimořádně tvrdá deska, která byla donedávna využívaná jako nosná deska pro plovoucí podlahy. Výrobci dveří ji také využívají pro dveře jako nosnou desku pod finální úpravu. Má velmi kompaktní strukturu a je uzavřená. Proto je možné na HDF desku rovnou nanášet jakýkoli povrch od laku po dýhu. Ve srovnání s MDF nebo dřevotřískou má vyšší hustotu a tím také lepší odolnost v ohybu a pevnost v tahu napříč. Dřevotřísku předčí i ve své nasákavosti a bobtnavosti.

HPL / CPL lamino

Hight Pressure Laminate (HPL) - vysokotlaký laminát. Materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům, jako např. desinfekční prostředky. Společně s dlouhou životností jsou tyto vlastnosti ideální pro použití pro interiérové i exteriérové dveře. HPL povrchy jsou jen obtížně rozeznatelné od pravého dřeva a jsou cenově dostupné.

Continuous Pressure Laminate (CPL) - střednětlaký laminát. Materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Vydrží více než fólie a hodí se do prostor se střední zátěží, jako jsou kancelářské prostory či domácnosti s možností poškrábání. Dveře z CPL laminátu snesou i desinfekční prostředky. CPL povrchy jsou jen obtížně rozeznatelné od pravého dřeva a jsou cenově dostupné. Odolnější varianta tohoto materiálu je HPL lamino.

 

Voština

Je to základní a nejlehčí materiál na výplně dveří takřka všech výrobců. Jedná se vlastně o složený karton v dřevěném rámu. Vykazuje nejhorší akusticko-izolační vlastnosti a nižší pevnost. Je vhodná do prostorů, kde dveře nebudou extrémně zatěžovány.

 

Dutinková dřevotříska

Používá se jako výplň dveří. Jedná se o střední cestu v kvalitě dveří. Oproti voštině je těžší, vykazuje však lepší zvukově-izolační vlastnosti a výrazně větší pevnost. V obojím ji předčí plná dřevotříska.

 

Plná dřevotříska

Vykazuje nejvyšší kvalitu v poměru k voštině nebo dutinkové dřevotřísce. Je nejtěžší, má nejlepší zvukově-izolační vlastnosti a také nejlepší pevnost. Pokud tedy potřebujeme dveře, které opravdu hodně vydrží, tak si vybereme tento materiál, jako výplň do našich dveří. Plná dřevotříska se speciálním složením lepidel se také používá jako výplň u dveří požárně odolných.

 

Fólie

Patří mezi nejpoužívanější povrchy na interiérových dveřích. Jde v podstatě o papír, který je impregnován a nanesen na HDF desku. Tento povrch je vhodný na méně až středně používané interiérové dveře. Je méně odolný proti mechanickému poškození a otěru.

 

Dýha

Tenký plát masivního dřeva o různých tloušťkách 0,6 - 2 mm a lepí se na nosný materiál. Tím vznikají ploché dýhované desky, které jsou základem pro výrobu dýhovaných dveří. Každá dřevina je charakteristická svojí barvou a kresbou. Kresbu určuje průběh vláken v listu dýhy. Vlákna mohou vytvářet rovnoletou kresbu nebo prokreslený fládr. Tyto vlastnosti se projeví v hotovém výrobku a tvoří individuální a neopakovatelný objekt. Patří mezi dražší materiály a je náchylná ke ztrátě barvy oproti laminátu.

 

Masiv

Pravé nepřepracované dřevo. Je nejnákladnější ale také nejkrásnější materiálovou variantou pro povrchy dveří i dveřní korpusy.

 

Polodrážka

Je to druh profilu oken, dveří a jejich rámů. Tvarem připomíná schod. Polodrážka se používá např. pro nasazení skla, přičemž sklo do polodrážky těsně zapadne.