Jak správně vybratPravé nebo levé

Postavte se před otvor, kde vaše dveře budou, tak, abyste je otvírali k sobě (nezáleží na tom, je-li to dovnitř místnosti či ven) a podívejte se, na které straně budou panty. Budou-li napravo, potřebujete dveře pravé. Budou-li vlevo, půjde o dveře levé.

dvere

Bude-li náš zástupce vaše stavební otvory či stávající zárubně zaměřovat, nemusíte orientaci dveří zjišťovat – on ji uvede za vás a poradí vám, pokud by bylo vhodnější ji změnit. Je totiž třeba mít na paměti několik věcí:

 • Dveře by se měly otevírat tak, abyste při vstoupení do místnosti viděli její větší část.
 • Vypínače světla by měly být na straně kliky – tak, abyste otevřené dveře nemuseli obcházet.
 • Po otevření dveří byste se měli dostat snadno ke svému cíli (v koupelně k umyvadlu, na toaletě k míse apod.).
 • Jaké mají mít rozměry

  Standardní dveře bývají označovány jako 60, 70, 80 a 90/197. Tyto šíře ale na dveřích nenaměříte. Standardní „šedesátky" mají na užší straně (tzv. „ve falci", tedy tam, kde se zavírají do zárubně) 62cm a na širší straně 65cm. Výška 197cm je skutečnou výškou standardního křídla opět „ve falci" (celková je 198,5cm). 

  To, jaký rozměr se kam hodí, vychází ze zvyklostí a příslušných právních předpisů. Tak např. dnes se již doporučuje počítat na WC a koupelny dveře šíře 70, dříve bylo běžné 60. Do obytných místností se většinou používají dveře šíře 80cm, tak abyste pohodlně protáhli nábytek apod. Neplatí však, že čím širší, tím lepší – v případě otočných dveří počítejte s tím, že vám otevřené křídlo zabere kus místnosti – a mnohdy pak právě do nábytku naráží.

  Záleží také na možnostech vašeho prostoru. Plánujete-li obložkové zárubně (zákazníci dnes často volí tuto variantu zejména z estetických důvodů), musíte počítat jednak se stavebním otvorem o 10cm širším, tj. na „80tky" potřebujete otvor široký 90cm a vysoký 202cm – a celá zárubeň pak bude mít rozměry 95,2 x 204cm.

  (Pozn. Celkové rozměry zárubně se mohou u různých výrobců lišit, my zde uvádíme rozměry našich zárubní, rozměry stavebních otvorů platí pro většinu výrobců stejné.)

  Doporučujeme pro určení správných rozměrů vašich dveří nechat si zaměřit naším technikem vaše stavební otvory či stávající zárubně, abyste předešli zbytečným 

  Jak se mají otvírat?

  Dveře otočné, tedy klasické dveře, které jsou zavěšeny na pantech a otvírají se do prostoru místnosti, tvoří stále ještě většinu používaných interiérových dveří. Čím dál větší oblibě se však díky ušetřenému prostoru těší dveře posuvné, a to jak po zdi (zavěšené v garnýži), tak i do zazděného pouzdra, s nímž je třeba počítat již při stavebních pracích.

  V posuvném provedení můžete mít jakýkoliv u nás nabízený model, a to bez dalších příplatků – pouze u posuvu po zdi je třeba připočítat garnýž a posuvný mechanismus, případně dorazovou nohu, pokud se mají dveře zamykat.

  U dveří stavebního pouzdra je třeba toto pouzdro kupovat již s vědomím, zda do něho mají zajíždět dveře prosklené (kazetové) či plné, respektive jaká bude jejich celková tloušťka (jde o vystupující ozdobné lišty) – pouzdra se vyrábí v různých tloušťkách a mají tudíž také různé šíře kapes, kam se dveřní křídlo má vejít.podřezům 

  Z jakého materiálu mají být?

  Vnitřní výplně dveří se dnes používají různé – stále ještě se hojně setkáte s papírovou voštinou, jejíž výhody tkví především v lehkosti dveří (tedy snadné manipulaci s nimi) a také velmi dostupné ceně tohoto materiálu a tudíž i celých dveří.

  Přeje-li si zákazník přeci jen o něco pevnější výplň nebo větší ochranu proti hluku z vedlejších místností, má u většiny typů dveří možnost objednat si děrovanou dřevotřísku.

  Pro maximální odolnost pak umíme nabídnout i plnou dřevotřísku. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že takové dveře jsou mnohem těžší, ale zase není snadné je n

  Jaký povrch mají mít?

  Interiérové dveře se dnes vyrábí v různých druzích povrchu – od nejlevnějších folií (které jsou samozřejmě určeny ke standardnímu použití v domácnosti, bez zvýšené zátěže – tj. je třeba přihlédnout k domácím mazlíčkům s ostrými drápky a malým dětem, hrajícím si s kovovými hračkami, a čistit dveře šetrnými prostředky), dále pak lamináty (CPL), které jsou stále ještě cenově velmi dobře dostupné, ale jejich povrch je průmyslově tvrzený, takže daleko lépe odolá případným oděrům, a kromě toho, že se i lépe udržuje (snese i dezinfekční prostředky), jeho dekory jsou téměř k nerozeznání od pravého dřeva. Ještě tvrdší je pak HPL laminát – vhodný i pro komerční účely, neboť se vyznačuje vysokou odolností při zachování stejně povedených dřevodekorů.
  Materiály jako dýha nebo masiv, kromě toho, že jsou pro mnohé cenově nedostupné, mají velkou nevýhodu v barevné nestálosti – jakožto přírodní materiál prostě s časem „pracují" a mění svou barvu v závislosti na dopadajícím světle a době expozice. Laminát zůstane i po letech stejně krásný, jako když jste si jej vybírali.apř. 

  Jaký zvolit odstín?

  Dekor dveří a zárubní je třeba v prvé řadě vždy sladit s podlahou. Mnohdy zákazníci příliš přeceňují úlohu barvy okenních rámů, které se jednak nachází dál ode dveří a navíc se mnohdy překryjí záclonou. Nicméně podlaha (tím spíše, máte-li je v různých místnostech různé) vám musí ladit s dveřmi na každý pád.

  Nemusí to být ale nic náročného - jde hlavně o to, nesnažit se za každou cenu sladit dvě stejné dřeviny co nejpodobnějšího odstínu – takový výsledek totiž většinou nakonec vypadá jako „špatně trefený" či „těsně vedle" - a proto je lepší, aby vám mezi podlahou a dveřmi vznikl jistý kontrast – ovšem při zachování stejné či podobné struktury dřeva. Například k dubové podlaze se skvěle hodí ořech, ale nikoliv např. sukatá olše.

  My vám samozřejmě rádi věnujeme kousek vybraného dekoru, abyste si jej mohli doma porovnat – vždy je ale výsledná kombinace daleko lépe vidět, pokud máte možnost přinést si k nám na vzorkovnu kousek podlahové krytiny a přiložit ji ke dveřím.prokopnout apod.či situaci, kdy dveře nebude možné osadit.Otevřené dveře 

  Plné nebo prosklené?

  Donedávna se tradovalo, že na toalety a koupelny se hodí pouze dveře plné – dnes je již tento přežitek překonán a mnozí lidé ocení i zde decentní prosklení, které například upozorní na zapomenuté rozsvícené světlo, anebo dokonce větší plochy matného skla, které propustí světlo, nikoliv však obraz – takže si zachováte svůj diskrétní prostor a přitom jej odlehčíte.

  Plné dveře se i nadále hodí pro komory, spíže, sklepy, technické místnosti apod.

  Více prosklené dveře oceníte u obýváku či chodby, zcela individuální je to u pokojů – větší soukromí i zvukový útlum samozřejmě poskytnou dveře plné, navíc je třeba u prosklených dveří si uvědomit, zda vás nebude například rušit ze spánku světlo na chodbě – ale i zde platí, že i při malé ploše prosklení pak dveře působí mnohem lehčeji a vzdušněji.

  Dnešní trend dává přednost čistým hranatým nenápadným lištám, obdélníkovým prosklením bez zdobených či rustikálních prvků a mnohdy zákazníci volí 

  Jake funkce mají splňovat?

  Dveře kromě samotného uzavření prostoru a estetické stránky slouží jako jistá ochrana.

  Např. do pokojů či pracovny je dobré zvážit použití dveří s větším hlukovým útlumem, abyste nebyli při spánku či práci rušeni zvuky z ostatních místností – je možné si vybrat z různých variant útlumu, např. 30, 32 nebo 36dB

  Protihlukové dveře »

  Někde si použití dveří se speciálními vlastnostmi žádají předpisy. Např. mezi garáží a obytnou zónou či u kotelny – dle označení v projektu – bývají vyžadovány dveře (a zárubně) protipožární (případně i kouřotěsné). Jejich označení (např. EI/EW30) udává míru jejich odolnosti proti prohoření.

  Protipožární dveře »

  Stejné protipožární dveře lze použít i jako vchodové do bytu, jsou samozřejmě daleko „bytelnější" než standardní interiérové dveře, takže mnohem lépe odolají případnému pokusu o vniknutí. Pro ještě větší ochranu můžeme pořídit dveře přímo otestované proti vniknutí a vloupání, označené jako B2 či B3 (čím vyšší číslo bezpečnostní třídy, tím vyšší zajištěná ochrana).

  Bezpečnostní dveře »
  U interiérových dveří řešíme bezpečnost zejména u dveří s celoprosklenou plochou – zde je samozřejmě použito bezpečnostní sklo lepené přes speciální folii, takže se vám při případném nárazu například ostrým předmětem nerozsype jako sklo kalené na tisíce malých kousků, ale všechny části skla zůstanou viset na folii jako „pavučinka". Oproti sklu kalenému také není tak křehké, takže k jeho rozbití je třeba většího nárazu.jedinečnost dveří tvořenou spíše zajímavým efektním sklem, než jinými kombinovanými prvky.by neměly narážet např. do skříní, sprchového koutu apod.

X