Údržba podlah

 

 

 • Položením podlahy jste teprve na startovní čáře období jejího dlouholetého, každodenního užívání. A aby podlaha co nejlépe a co nejdíle plnila svou funkci, je třeba věnovat dostatečnou pozornost její pravidelné údržbě. Každý povrch si přitom žádá své.

  Pro všechny typy podlah platí jedno společné pravidlo: jakékoliv skvrny a poškození odstraňujte okamžitě, opatrně a šetrně. Skvrny totiž mají tu nepříjemnou vlastnost, že časem pronikají do podlahoviny, i malá poškození se pak neustávajícím provozem zvětšují. Tolik všeobecná zásada, další pravidla se již pro jednotlivé povrchy liší. 

   

  Jak udržovat dřevěnou podlahu
  U dřevěné podlahy záleží samozřejmě na její povrchové úpravě. Olejované či voskované podlahy jsou poměrně málo odolné vůči oděru a jejich údržba je dosti náročná. Podlahu udržujeme vysáváním, mopováním a leštěním – zásadně bez přispění chemikálií či vody. Samotná procedůra čištění však olejový film odstraňuje, je třeba ho tedy poměrně často obnovovat. Poněkud praktičtější je úprava lakováním. Lakovaná dřevěná podlaha se snadno vysaje nebo setře vlhkým mopem a následně vysuší. Také u lakovaných dřevěných podlah se vyvarujeme použití chemických přípravků.


   

  Jak udržovat korkovou podlahu
   

  Údržba korkových podlah je velmi podobná údržbě dřevěných podlah – v závislosti na povrchové úpravě (lakování, olejování, voskování) se povrchy nejčastěji vysávají nebo zametají. Odstranění nečistot, které nelze vysát provádíme roztokem vhodného čistícího prostředku. Velmi vhodné je také opakovat často ošetřovací kůru. Korková podlaha bude trpět zejména opotřebením, snadno se poškozuje, protože se jedná o velmi měkký povrch.


   

  Jak ošetřovat linoleum a marmoleum
   

  Také další přírodní materiály – linoleum a marmoleum jsou k poškození spíše náchylnější. Jejich údržba je ale snazší – stačí je zamést a setřít vlhkým mopem s čistícím přípravkem a nechat uschnout. O co více jsou tyto přírodní krytiny náchylné k poškození, o to jsou příjemnější pro své uživatele – jsou teplé, s měkkým nášlapem.


   

  Jak ošetřovat PVC a dlažbu 
   

  K mokré očistě PVC podlahy použijte vodu, případně čistící roztok, velmi účinné jsou také parní čističe, které povrch PVC nijak nepoškodí. Podobně bezstarostně můžete zacházet také s dlažbami. Je to jeden z důvodů, proč jsou využívány do mokrých a velmi zatěžovaných prostorů (např. vstupní prostor domu, kuchyně).


   

  Jak udržovat laminátovou podlahu
   

  Kdesi mezi přírodními povrchy a dlažbou (případně betonovými stěrkami, kamennou podlahou apod.) jsou laminátové podlahy. Základním požadavkem pro spokojené užívání i údržbo laminátové podlahy je její kvalitní pokládka. Hladký povrch beze spár se pak vytírá velmi pečlivě vyždímaným vlhkým mopem a je třeba jej podobně jako u podlahy dřevěné vysušit. Na laminátovépodlaze v žádném případě nesmí zůstat stát voda, který by podlahu zásadně poškodila.